O pohádce

 

        Natáčení pohádky „O kouzelném jablku“ se uskutečnilo v letech 2014 – 2015 a zorganizovali ho členové Divadla RYNEK, z.s. Prvotním záměrem byla snaha dokázat, že i v amatérských podmínkách a s omezeným rozpočtem, lze natočit milou a výpravnou podívanou, která může konkurovat v mnoha směrech i leckterým profesionálním počinům. Realizátorům nešlo jen o natočení krásné pohádky pro pobavení diváků, kteří se na ni přijdou podívat do kina. Šlo také o to, aby pohádka přinesla něco positivního jak jejich rodnému kraji, tak lidem, kteří zde s nimi žijí. A to například ve formě nových přátelství a kontaktů, vzájemného setkávání tvůrců s diváky a trávení hezkých společných chvil a debat nad novou českou pohádkou.   

 

        Na základě nově vzniklých kontaktů, vazeb i přátelství (jak s divadelními soubory, tak s majiteli kulturních památek) se i nadále objevují nové možnosti spolupráce. Divadlo RYNEK bylo například pozváno kastelánem zámku v Horšovském Týně na odehrání divadelního představení na půdě zámku, čímž vznikla nová tradice: „Divadlo na půdě.“

 

        Procesu natáčení se účastnilo téměř 200 osob (herci, kompars, technická výpomoc). Jednou z přidaných hodnot této pohádky je propojení více než desítky regionálních amatérských divadelních spolků, tanečních souborů a skupin historického šermu. Naprostá většina účastníků byli amatéři, kteří se natáčení věnovali ve svém volném čase bez nároku na honorář. Za jejich nadšení jim děkujeme.

 

        Další bonusovou hodnotou pohádky je nepochybně i oživení kulturních památek Plzeňského kraje - míst, kde se natáčení uskutečnilo. Většina majitelů a správců těchto lokalit vyšla filmařům vstříc a prostory jim, v rámci podpory a oživení těchto lokací a kulturních památek, poskytla zcela zdarma. Bez této podpory by ani amatérská pohádka nemohla vzniknout. O která natáčecí místa se jednalo, naleznete na této stránce dole.

 

        Pohádka byla natočena za finanční podpory Plzeňského kraje (plzeňský radní pro kulturu pan Mgr. Jaroslav Šobr převzal nad projektem záštitu), města Klatovy a plno dalších obcí, firem a jednotlivců z regionu, kterým těmto moc děkujeme! Souhrnný seznam podporovatelů můžete nalézt zde.

 

        Pohádka bude promítána v regionálních kinech a díky velkému zájmu i na většině natáčecích míst.  Díky pozvání pořadatelů by se mělo promítání uskutečnit například i na Mezinárodním festivalu pro děti a mládež Juniorfest v Horšovském Týně.  Aktuální termíny promítání budou zveřejněny na našem webu a facebookové stránce.

Lokace

Pohádka se natáčela na těchto místech Plzeňského kraje. Tímto děkujeme majitelům objektů za to, že nás zde nechají natáčet.

 
 
 
 

Skanzen lidové kultury Velhartice

Zámek Chudenice

Skanzen Chanovice

Hrad Březina

Klatovy - Čajovna u Naší milé paní

Mlýn "U Sýkorů", Újezd u Plánice

Chaloupka za Běšinama